Serbët me plan për sulm ndaj KFOR-it dhe EULEX-it në veri (FOTO)

v Serbia përmes strukturave të saj ka planifikuar eskalimin e situatës së sigurisë në veri të vendit tonë. Në kuadër të atij plani, për të cilin ka kuptuar KosovaPress, është provokimi me sulme nga eksponentë të krimit të organizuar të lidhur me strukturat e sigurisë dhe politike në Serbi ndaj Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve … Read more

Një muaj paraburgim për tri infermieret e përfshira në dhunën fizike ndaj të moshuarës -Gjykata Themelore në Pejë-

Gjykata Themelore në Pejë ka caktuar masën e paraburgimi prej 30 ditësh për secilën nga tri infermieret e akuzuara se në bashkëveprim  kanë kryer veprën penale sulm fizik ndaj të moshuarës në Shtëpinë e të Moshuarve “Orenda” në Pejë. Në njoftim thuhet se Gjykata Themelore në Pejë – Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e … Read more

Për ju që keni frikë nga gjilpëra, Kina zbulon vaksinën anti-COVID që merret nga goja

Për ju që keni frikë nga gjilpëra, Kina zbulon vaksinën anti-COVID që merret nga goja

Qyteti kinez i Shangait filloi të administrojë një vaksinë kundër COVID-19 të mërkurën, e cila mund të merret nga goja, në atë që duket të jetë e para në botë. Vaksina, në formë spërkatësi që thithet përmes gojës, ofrohet falas si një dozë përforcuese për individët e vaksinuar më parë, sipas një njoftimi të postuar … Read more

Këtu mund të shikoni sa iu është subvencionuar fatura e rrymës për muajin shtator

Këtu mund të shikoni sa iu është subvencionuar fatura e rrymës për muajin shtator

Përmes një videoje, Ministria e Ekonomisë ka bërë të ditur se janë duke subvencionuar faturat e energjisë elektrike. ‘’Në periudhën shkurt-shtator Ministria e Ekonomisë ka ndarë rreth 51 milionë euro nga të cilat kanë përfituar mbi 530 mijë konsumator’’, thuhet në video. Po ashtu ministria ka bërë publike një vegëz ku tregon se sa subvencionuar … Read more

Kompania mitrovicase merr punetorë nga India, Bullgaria e Turqia, paga deri ne 1500 euro

Kompania mitrovicase merr punetorë nga India, Bullgaria e Turqia, paga deri ne 1500 euro

Mungesa e fuqisë punëtore në Kosovë detyroi kompaninë “Viprint” nga Mitrovica të marrë punëtorë nga jashtë. Kjo kompani i ka siguruar disa punëtorë nga Bullgaria, Turqia dhe India. Njëri nga punëtorët që erdhi nga India i cili ka disa muaj që i është bashkuar kompanisë “Viprint” është shprehur i kënaqur me kushtet e punës. “Është … Read more

Nga data 18 qershori mbyllet pika doganore në Merdare

Nga data 18 e këtij muaji do të mbyllet pika doganore në Merdare. Sipas një njoftimi nga Dogana e Kosovës të siguruar thuhet se arsyeja e mbylljes së kësaj pike doganore është për shkak të kushteve. “Për shkak të kushteve që kanë mundësuar vendosjen e zyrës doganore në terminalin e operuar nga “Diana” SH.P.K në … Read more